تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

امانتدار خوبی برای محیط زیست نبوده‌ایم ...

  هر 15 روز يك بار صداوسيماي ايلام درباره ي محيط زيست برنامه دارد !؟!

  نشست هم اندیشی رسانه ها و انجمن محیط زیست برگزار و مرکز آگاهي رسانی "ایلام پاک" افتتاح شد .

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، منطقه ي ایلام ، «علی رامک» ، مدیرکل صدا و سیمای مرکز ایلام در این  نشست اظهار کرد : محیط زیست و رسانه دو مقوله ي بسیار مهم است و سه نقش مهم آگاهي ‌رسانی ، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی بر عهده ي رسانه‌ ها است .

  وی با بیان این که رسانه در هر جایگاهی که باشد یک اندیشه ي بسیار تاثیرگذار است افزود : باید اندیشه ‌های نظام اسلامی که یکی از آن ها حفاظت از محیط زیست است در برنامه ‌های رسانه ي ملی تبیین شود .

  رامک ادامه داد : در قرآن کریم تاکید ویژه بر محیط زیست شده پس باید به آن به عنوان یک  امانت نگاه کنند و مردم باید از این امانت به خوبی نگهداری کنند اما متاسفانه تا الان نقش خود را به عنوان امانتداری خوب ایفا نکرده‌ایم .

   مدیر کل صدا و سیمای مرکز ایلام با اشاره به این که تهدید‌های زیست محیطی ، احیاي منابع طبیعی و مطالبه از سازمان‌ ها و دستگاه ‌های متولی وظیفه ي رسانه ي ملی است و در این راستا برنامه ‌هایی در دست اقدام داریم گفت : هشدار به مسوولان و مردم در مورد خطرات زیست محیطی از دیگر اهداف رسانه ي ملی است .

  وی حمایت و آگاهي ‌رسانی از حرکت نهاد‌های مردمی ، پوشش خبری و ایجاد برنامه ‌های آموزشی زیست محیطی از دیگر اهداف رسانه ي ملی در استان در راستای حفاظت از محیط زیست است ساخت مستند «در پناه بلوط» و خزندگان منطقه ایلام  را از جمله کار‌های رسانه ي ملی در راستای حفظ محیط زیست عنوان کرد .

  مدیر کل صدا و سیماي استان با بیان این که در هر 15 روز در رسانه ي ملی استان یک بار در حوزه ي محیط زیست برنامه یا اخباری تهیه و پخش می‌شود افزود : در حد توان در راستای حفاظت از محیط زیست استان تلاش خواهیم کرد .

  به گزارش خبرنگار ایسنا ، در ادامه «غلامحسین کاظمی» مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان نیز به حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه ي همگانی مورد تاکید قانون اشاره و  با بیان اینکه استان ایلام در تشکیل سازمان ‌های مردم نهاد جزء استان‌ های پیشرو است افزود : ایلام در عرصه‌ های مختلف استانی بکر و زیبا است و تنوع زیست محیطی بسیار خوبی دارد .

  کاظمی ادامه داد : به دلیل تنوع آب و هوایی استان در فصل زمستان بیش از 30 هزار قطعه پرنده ي مهاجر به استان وارد می‌شوند و در کنار آبگیرها و رودخانه‌ های سطح استان استقرار می‌یابند .

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه آموزش و تنویر افکار عمومی مقوله ي مهی است که رسانه ‌ها در آن تاثیر کلیدی دارند خاطرنشان کرد : دستگاه‌ های متولی حفاظت و محیط زیست به تنهایی نمی‌توانند از این حوزه نگهداری کنند لذا حضور و مشارکت تشکل ‌های مردمی بسیار ضروری است .

  وی با تاکید بر این که رسانه ها باید با اطلا‌ع‌رسانی و فرهنگ‌ سازی مردم را  پای کار بکشند اضافه کرد: راه‌های حفاظت از این سرمایه عظیم باید برای مردم تبیین شود .

  پ.ن : در اين كه حفاظت از محيط زيست وظيفه ي همه است شكي نيست ولي مسوولان و دلسوزان محيط زيست و كساني كه نسبت به مسايل زيست محيطي آگاهي دارند سهم بيشتري دارند .
  چون حفاظت از محيط زيست نيازمند همكاري همه است و بايستي تمام اقشار جامعه در آن دستي داشته باشند ؛ نبايد مسوولين مربوطه از اين موضوع براي سهل  انگاري درباره ي محيط زيست استفاده كنند و آن را به هواي ديگري رها كنند .
  در ادامه بايد توجه داشته باشيم كه مردم استان ايلام داراي فرهنگ بالاي محيط زيستي هستند و نبايد به راحتي جامعه را بي فرهنگ قلمداد كنيم ! توجه داشته باشيم كه هنوز هم زندگي عشايري در استان به طور گسترده وجود دارد و اين نوع زندگي با اين كه با طبيعت به طور مستقيم در ارتباط است سهم كمي در بحران هاي زيست محيطي دارد .
  آن چه امروزه محيط زيست را با خطر جدي روبه رو كرده است توسعه ي ناپايدار است و بس .
  منابع :
  1) خبرگزاري ايسنا ، برگرفته از سايت ايلام امروز www.ilamtoday.com
  2) كرمي ، علي ، مدير وبلاگ ، پ.ن ، عكس خبري


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : زیست ,محیط ,استان ,رسانه ,حفاظت ,زيست ,محیط زیست ,محيط زيست ,زیست محیطی ,زیست استان ,راستای حفاظت ,توجه داشته باشيم ,دیگر اهداف رسانه ,
  امانتدار خوبی برای محیط زیست نبوده‌ایم ...

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر